OUTI IKKALA, "MÅLNING"
Sign. -59. Olja på duk 88x100 cm.
"Sam Vanni, lärare ja förebild", Meilahden museo 2008.
Sam Vanni, lärare och förebild, illustrerad på sidan 28.
Outi Ikkalas slutarbete 1959, den första abstrakta målningen mälad av en studerande i konstakademins historia.