TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

Beställningsarbete. För 6 ljuspunkter. Vit metall lamellskärm. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 110 cm, höjd 36 cm. Höjd ca 120 cm.

Slitage och märken. Ej funktionstestad. Färgbortfall.

Proveniens

Laihela kapell, Finland, arkitekterna Johannes Lappi-Seppälä & Igor (Iikka) Martas, 1961.

Kyrkobelysningen illustrerad i "Design in Finland 1967", publicerad av Finnish Foreign Trade Association, sid 30.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
4 860
55 015
5 010
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (28 bud)
11 apr 2017 20:34
4 860 EUR
11 apr 2017 20:33
4 660 EUR
11 apr 2017 20:33
4 520 EUR
11 apr 2017 20:33
4 460 EUR
11 apr 2017 20:32
4 260 EUR
11 apr 2017 20:32
4 100 EUR
11 apr 2017 20:32
3 850 EUR
11 apr 2017 20:30
3 750 EUR
11 apr 2017 20:30
3 660 EUR
11 apr 2017 20:30
3 550 EUR
11 apr 2017 20:30
3 450 EUR
11 apr 2017 20:29
3 250 EUR
11 apr 2017 20:28
3 150 EUR
11 apr 2017 20:28
2 850 EUR
11 apr 2017 20:28
2 800 EUR
11 apr 2017 20:27
2 620 EUR
11 apr 2017 20:27
2 520 EUR
11 apr 2017 20:27
2 300 EUR
11 apr 2017 20:27
2 200 EUR
11 apr 2017 20:26
2 118 EUR
11 apr 2017 20:26
2 018 EUR
11 apr 2017 20:26
1 650 EUR
11 apr 2017 20:26
1 600 EUR
10 apr 2017 15:36
1 500 EUR
5 apr 2017 16:56
1 100 EUR
1 apr 2017 21:51
720 EUR
31 mar 2017 10:07
700 EUR
30 mar 2017 19:11
500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

223. Edward Hald, taklampa, modell "HD 711/712", Orrefors, 1930-tal.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK