HILDING EKELUND, KANDELABER, Taidetakomo Hakkarainen, 1920/1930-tal.
För 7 ljus. Tenn. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 43 cm, höjd 41 cm.
Slitage och märken. Intryckningar.
"Hilding Ekelund (1893-1984) Arkkitehti", förlag Finlands arkitekturmuseum, 1997.
Ornamo årsbok 1927, sid. 39.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.