Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.

Sign. 2009. Olja på duk, uppfordrad på böjd skiva 60x156x19 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
4 405
49 821
4 509
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (26 bud)
8
13 mar 2017 17:31
4 405 EUR
9
13 mar 2017 17:27
4 205 EUR
8
13 mar 2017 17:25
4 005 EUR
9
13 mar 2017 17:25
4 000 EUR
8
13 mar 2017 17:20
3 810 EUR
9
13 mar 2017 17:20
3 710 EUR
9
13 mar 2017 17:15
3 605 EUR
8
13 mar 2017 17:12
3 505 EUR
9
13 mar 2017 17:12
3 450 EUR
8
13 mar 2017 17:11
3 300 EUR
9
13 mar 2017 17:11
3 200 EUR
8
13 mar 2017 13:44
2 900 EUR
9
13 mar 2017 13:44
2 800 EUR
9
13 mar 2017 13:25
2 600 EUR
8
13 mar 2017 13:24
2 500 EUR
9
13 mar 2017 13:24
2 450 EUR
8
13 mar 2017 13:24
2 200 EUR
9
13 mar 2017 13:24
2 100 EUR
8
13 mar 2017 10:26
1 400 EUR
12 mar 2017 0:29
1 350 EUR
7 mar 2017 12:43
1 300 EUR
5 mar 2017 12:12
1 200 EUR
3 mar 2017 11:39
900 EUR
2 mar 2017 21:58
800 EUR
2 mar 2017 20:18
500 EUR
2 mar 2017 10:25
102 EUR