Mahognyfaner. I sargen låda med fackinredning. Fotkryss. Bladhölstrade ben med fottrissor. Inläggningar av alrot med pärlbård. Hörnen med stoppade nåldynor. Längd 56 cm, bredd 41 cm, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Renoverad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.