OLAVI HÄNNINEN, matbord "Jaana", tillverkare Huonekalu Mikko Nupponen Oy, 1950-tal.
Teak samt svart laminat skiva. Förlängbart bord med nedfällbar tilläggsskiva. Längd 138 cm, bredd 85 cm, höjd 71 cm. Total längd 195 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.