AINO AALTO, KANNA OCH TVÅ GLAS. Modell 4059, Karhula 1937-1938.
Klart pressglas. Kannans höjd 14 cm. Glasens höjd 9 cm.
Små nagg och skador i bottnet.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.