CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ "Prinsen" Puunveisto Oy- Träsnideri Ab, formgiven 1948.
Stolens höjd 88 cm, sitthöjd 40 cm, bredd 60 cm. Fotpall 1900-talets mitt. Mått 30 x 48 cm, höjd 33 cm.
Sedvanligt slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.