ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD, Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
Brunlackerad björk. Inredning under skivan, lock med utfällbar spegel, hurtsen med fem lådor. Mått 100x50 cm, höjd 71 cm.
Slitage. Torrsprickor. Nyckel saknas.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.