Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809, Artek, Valaisinpaja.

Tre kupor med vitmålade lameller i metall. Delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda. Höjd ca 170 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 800
E
U
R
20 646
S
E
K
1 884
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (56 bud)
10
12 okt 2016 22:50
1 800 EUR
13
12 okt 2016 17:19
1 750 EUR
10
10 okt 2016 19:45
1 700 EUR
5
9 okt 2016 11:09
1 650 EUR
10
A
9 okt 2016 11:09
1 600 EUR
5
9 okt 2016 11:09
1 600 EUR
10
A
9 okt 2016 11:09
1 550 EUR
5
9 okt 2016 11:09
1 500 EUR
10
9 okt 2016 10:23
1 450 EUR
5
8 okt 2016 13:08
1 400 EUR
12
7 okt 2016 20:56
1 350 EUR
10
7 okt 2016 20:18
1 300 EUR
12
6 okt 2016 23:18
1 250 EUR
10
A
6 okt 2016 23:17
1 200 EUR
12
6 okt 2016 23:17
1 150 EUR
10
6 okt 2016 18:15
1 100 EUR
12
5 okt 2016 21:43
1 050 EUR
10
A
4 okt 2016 20:37
1 000 EUR
8
4 okt 2016 20:37
1 000 EUR
10
A
4 okt 2016 17:12
960 EUR
11
4 okt 2016 17:12
940 EUR
10
3 okt 2016 18:01
920 EUR
9
2 okt 2016 8:14
900 EUR
8
30 sep 2016 20:28
880 EUR
3
A
30 sep 2016 20:28
860 EUR
8
30 sep 2016 20:28
860 EUR
3
30 sep 2016 12:07
840 EUR
2
30 sep 2016 11:47
820 EUR
3
A
30 sep 2016 11:47
810 EUR
3
A
30 sep 2016 11:47
800 EUR
2
30 sep 2016 11:47
780 EUR
3
30 sep 2016 11:46
760 EUR
2
30 sep 2016 11:43
740 EUR
3
A
30 sep 2016 11:43
720 EUR
2
30 sep 2016 11:43
720 EUR
3
A
30 sep 2016 11:42
700 EUR
2
30 sep 2016 11:42
680 EUR
3
30 sep 2016 11:36
660 EUR
7
30 sep 2016 7:48
640 EUR
2
29 sep 2016 22:45
620 EUR
6
A
29 sep 2016 22:45
600 EUR
2
29 sep 2016 22:45
590 EUR
6
29 sep 2016 21:39
570 EUR
2
29 sep 2016 20:22
550 EUR
5
29 sep 2016 20:16
530 EUR
3
29 sep 2016 17:41
510 EUR
2
A
29 sep 2016 17:41
500 EUR
2
A
29 sep 2016 17:22
470 EUR
3
29 sep 2016 17:22
450 EUR
2
A
29 sep 2016 16:32
410 EUR
4
29 sep 2016 16:32
390 EUR
2
29 sep 2016 15:20
370 EUR
3
A
29 sep 2016 15:20
350 EUR
3
29 sep 2016 13:57
340 EUR
2
29 sep 2016 12:01
320 EUR
1
29 sep 2016 10:55
300 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på