ADOLF VON BECKER, "ITALIENSK NUNNA".
Sign. 1901. Olja på duk 60x49 cm.
Finska Konstnärers utställning 1902; Invigningsutställning på Åbo Konstmuseum 1904; Åbo Konstmuseum 2003.
Österbottens museums publikationer: Adolf von Becker, nr. 217.