LEA NEVANLINNA, BORD. Tidigt 1950-tal.
Mahogny, isärtagbart bord. Diameter 135 cm. Höjd 68 cm.
Åldersrelaterad slitage.
Finsk Konstindustri 1950-1954, sid. 92, publicerad av Industrikonstförbundet Ornamo.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.