VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA, H 801. Stämplad Valaistustyö, H 801. Tidigt 1970-tal.
Foten klädd i svart läder, skärmen vitmålad metall och mässing. Justerbar. Höjd ca 165 cm.
Smärre slitage och liten buckla. Ej funktionstestad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.