AIMO OKKOLIN, VAS. Auringonkukka (Solros). Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy. Tidigt 1960-tal.
Gul (cerium) slipad kristall. Höjd 22,5 cm, diam. 15,5 cm.
Sedvanligt slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.