ANNE KATRINE DOLVEN, "IT'S ALRIGHT I & III".
Diptyk. A tergo sign. 2000. Olja på aluminium á 90x60 cm.
A K Dolven är en av Norges mest kända samtidskonstnärer. Hon är en mångsidig konstnär som bl.a. använder sig av teknikerna video, målning, fotografering, installation och film i sin konst. Det centrala temat i hennes produktion är ofta motsättningarna mellan kultur och natur samt kvinnors och vissa etniska gruppers ställning. Stämningen i verken är vanligen förlagd till nordliga landskap. Konstnärens verk ingår i flera ansedda internationella samlingar och museer, bl.a. i Kiasma. Dolven är född i Oslo och bor och verkar i London och Lofoten.