MARI RANTANEN, "ONE SIDE OF PARADISE".
Triptyk. A tergo sign. 1990. Olja på duk 183x61 cm + 183x132cm + 183x61 cm.
Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.