TYKO SALLINEN, "SAARIS ANNI".
Sign. -14. Olja på duk 54,7x52 cm.
Gösta Stenman, därefter inom hans familj.
Finska konstnärernas utställning II 1914; Åbo Konstförening 1915; Finländska konstutställningen i Stockholm 1916; Finländska konstutställningen i Petrograd 1917; Stenmans Konstsalong 1918; Köpenhamn 1919; Stenmans konstpalats 1922; Novembergruppen 1920; Oslo 1929; Venedig 1954; Helsingfors Konsthall 1979 & 1987; Åbo konstmuseum 1988; Björneborg konstmuseum 1988.
Nils-Gustav Hahl: samling Gösta Stenman nr 221, avbildad; Tito Colliander: Sallinen bild på sid 253.
Utförd 1914.