OSCAR KLEINEH, "SOMMARDAG VID RÖNNSKÄR".
Sign. Olja på duk 45x75 cm.
Trädgårdsmästare Mårten Gabriel Stenius 1844-1906 och därefter i familjens ägo fram till i dag.
Mårten Gabriel Stenius ägde fyra hus på ön Rönnskär i Helsingfors.