GUNNEL NYMAN, VAS. Rågåkern. Sign. Gunnel Nyman, Karhula. 1937.
Form blåst och skär slipat klar kristall. slipad av Rikhard Jungell. Höjd 10,8 cm, diam. 11,5 cm.
Små nagg och sedvanligt slitage.
Skönhet fängslad i glas - Gunnel Nyman - 100 år. Finlands glasmuseum, Riihimäki. Sid 85, 142.