AIMO OKKOLIN, KONSTGLAS. Palko (Balja). Sign. A. Okkolin, Riihimäen Lasi Oy. 1957-58.
Klart glas. Höjd 25 cm.
Sedvanligt slitage.
Suomen lasimuseon tutkimusjulkaisu, Lasitutkimuksia XV 2004, Lumpeenkukka Aimo Okkolin, Heikki Matiskainen.
Bild på sidan 64, (26).
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.