MICHAIL VASILIEVICH BOSKIN, HELIGA TREENINGHETEN OCH ST. SERGIUS KLOSTER VID ZAGORSK.
Sign. Olja på duk 40x86 cm.
Nuvarande ägarens farfar arbetade för Kruger i Ryssland, Archangelsk, omkring 1910, före revolutionen.
Михаил Васильевич Боскин 1875-1930. Вид на Троице-Сергиевскую лавру. Холст, масло 40х86. Подписана.