DORA JUNG, VÄVNAD. Futurum. Signerad. 1970.
Linnedamast på skiva. 47x37 cm.
Sedvanligt slitage.
Futurum ställdes ut på följande utställningar:
Dora Jung, Vævningar April-Maj 1970, Det Danske Kunstindustrimuseum.
Dora Jung, Vävnader, 2 februari-3 mars 1974, Hässelby slott, Nordiskt kulturcentrum, Stockholm 1974.
Dora Jung – Utställning 9.2-21.2.77, Artek Helsingfors.
Dora Jung 1906-1932-1980. Minnesutställning. 24.3.-15.5.1983, Taideteollisuusmuseo.