GUNNEL NYMAN, VAS. Serpentin. Otydlig sign. Notsjö, sent 1940-tal.
Frihandsblåst kristall med innesluten opalspiral. Höjd 36 cm.
Insidan med lätt vävliknande krackelyr och sedvanligt slitage.