CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ. Tillverkare Puunveistos Helsinki. 1950-tal.
Svängda former, stoppad röd klädsel, betsade ben. Höjd 100 cm, bredd 73 cm.
Sedvanligt slitage.