ARTTU BRUMMER, VAS. Springbrunn. Sign. A. Brummer, Riihimäen Lasi Oy. 1940-tal.
Gravering av Theodor Käppi föreställande en sjöjungfru. Ljusblått glas. Höjd 16,5 cm.
Sedvanligt slitage.