DORA JUNG, VÄVNAD. Duvor. 1970-tal.
Linnedamast på skiva. 65x60 cm.
Sedvanligt slitage.
Vävnaderna belönades med den prestigefyllda Grand Prix-utmärkelsen på Milanotriennalen år 1951.
Timonen, Pirkko; Dora Jung, Tekstiilitaiteilija - taidekäsityöläinen - teollinen muotoilija. Tampereen museot 2008. Sidan 37,38.