Brännförgylld brons. Louis XVI. Frankrike ca 1770. Signerad Jean Sebastian Chauvet, mästare i Paris. Fodralet ritat av Jean Charles Delafosse ca 1770. Rikligt dekorerade med bockhuvuden, girlanger och kannelyrer. Fodralet med små skador. Höjd 82 cm.
"Vergoldete Bronzen", H.Ottomeyer/P.Pröschel, Munchen 1986. Identiskt fodral avbildat på sida 182.