Rokoko, Samuel Bomansson, Stockholm. Förgylld och bronserad. Genombrutet krön. I ramen infällt spegelglas. Dekor av blommor, musselformationer och rocailler. Signerad SB och med Stockholm hallstämpel. Samuel Bomansson var verksam 1756-1771/1780-tal. Höjd 143, bredd 53,5 cm.