"TORG I STADEN VITRÉ".
Sign. 1877. Olja på duk 82x121 cm.
Inköpt i slutet av 1800-talet, därefter inom samma familj.
Finska konstföreningens utställning 1877, nr 63.
Amos Anderson 14.2-4.5 2003, nr 16.
Åbo Konstmuseum 23.5-7.9 2003, nr 16.
Oscar Kleinehin matkassa. Utgiven av Amos Andersons konstmuseum 2003, nr 16, bild på sidan 29.