NORRA KAJEN, HELSINGFORS.
Sign. 1926. Olja på duk 38,5x47 cm.
Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.