Svartmålad med bronserad dekor. Ben avslutade med lejontassar, större hjultrissor på bakbenen och mindre försänkta hjultrissor på frambenen. Stoppad sits. Ryssland 1800-talets början. Höjd 88 cm, bredd 58 cm, djup 55 cm.
Slitage.
Har sedan 1800-talets början ägts av släkterna Gratschoff/Hamberg/Furstenborg, bla i Lovisa och Valkeakoski Finland.