"SVÄVANDE FORMER OCH VITA TRIANGLAR".
Sign. -46. Olja på kartong 23 x 50 cm
Ole Kandelins dödsbo. Bukowskis auktion 19, Helsingfors maj 1988.
Louis Hahnes Konstsalong, Strandvägen, Stockholm, 4 januari 1947. Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1978, nr 42 s. 39.
Ole Kandelin, 1920-1947, utställningskatalog (Erik Kruskopf), Waldemarsudde, Stockholm 1978. Ole Kandelin. Abstraktionen, blomman och döden, Utställningskatalog, Emma, Helsingfors 2008.