Invändigt förgylld. Oval med uppsvängda, bladornerade hänklar. Delvis godronnerat liv och lock, krönande kotteknopp. Längd 55 cm, terrinens vikt 6 kg.
Samtida ställ av pläter. Slitage.
Vapnet på terrinen för grevliga ätten Graf von Beroldingen. Vapnet på stället för grevliga ätten von Medems.