Fanerat med alrot, valnöt och skuren dekor. Urtavla i mässing märkt "Christoffel Abke, Amsteldam", bakgrund med målat landskap. Holland, 1700-tal. Höjd 241 cm.
Skador, lagningar, kompletteringar.
Pendel, två lod, vev samt nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in