Porslin. Målat motiv av katolska kyrkan i Berlin, rikligt förgyllt brätte med festong. Kejserliga Porslinsmanufakturen i St Petersburg. Nikolai I (1825-1855). Diam. 23,5 cm.
Lagning i kanten.
Jmf. Heikki Hyvönen: Venäläistä Posliinia s. 104-105