SIRPA PÄIVINEN, fotografi, C-print, aluminiummonterad, a tergo signerad, numrerad 1/5, och daterad 2000.
"STAR MATERIAL II". 48x52 cm.
Sedvanligt slitage.
Samling Pentti Kouri.
Sirpa Päivinen tog sin kandidatexamen vid Aalto Universitetet och hennes konceptuella fotografi har belönats med ett flertal stipendier från Finlands kulturråd samt den finska kulturfonden.