SIRPA PÄIVINEN, fotografi, C-print, aluminium monterad, a tergo signerad, numrerad 1/5, daterad 1999.
"STAR MATERIAL I". 52x42 cm.
Sedvanligt slitage.
Samling Pentti Kouri.
Sirpa Päivinen tog sin kandidatexamen vid Aalto Universitetet och hennes konceptuella fotografi har belönats med ett flertal stipendier från Finlands kulturråd samt den finska kulturfonden.