"FLICKA FRAMFÖR SPEGELN".
Sign. -71. Olja på duk 90x65 cm.
Helsingfors Konsthall, Åbo Konstmuseum och Österbottens museum 1982, kat. nr. 89.
Seppo Niinivaara m.fl., helsides färgbild s. 139.