422
236744

FABERGÉ SILVERKÅSA MED SLEV

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
124 000 - 155 000 SEK
13 700 - 17 200 USD
Klubbat pris
FABERGÉ SILVERKÅSA MED SLEV

Fabergé. Kontrollmästare Ivan Lebedkin 1899-1907, Moskva. Gammalrysk stil. Med cabochonslipade granater och krysopraser samt tre delvis emaljerade dubbelörnar. Invändigt förgyllda. Kåsans höjd 16 cm. Slevens längd 15 cm.

Proveniens

Bukowskis tidigare auktion.
Härstammar från privat samling, dödsbo.