84 silver. Kaffekannan stämplad I.M, (Johan Myllys) 1860. Gräddsnäckan stämplad Kordes 1870. St. Petersburg. Höjd 20 cm och 11 cm. Vikt 803 g.
Gräddsnäckan har små bucklor i sida och fot.
Kaffekannans skaft saknar nitar.