517
189496

Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
679 000 - 906 000 SEK
61 900 - 82 500 USD
Klubbat pris
58 000 EUR
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

KARDANDE FLICKA

Sign. 1883. Olja på duk 114x131 cm.

Proveniens

Tillhört Gösta Stenmans och Keirkners samlingar.

Paris vårsalong 1883 nr. 2460, Finska konstföreningens höstutställning 1883 nr. 76.

Pia Katerma nr. 106, bild s. 50.

Bilder: Suomen Kuvalehti 1917 s. 63, Joululotan taideliite 1927.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

662. Isaac Grünewald, "Trädgården Cassis".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK