Porslin. Förgyllningar och bearbetade förgyllningar. Rektangulära fält med kända vyer från St. Petersburg. Rysk privat porslinsfabrik, 1800-talets första hälft.
Nagg. Skador. Slitage. Fotnagg.
Tolv koppar, elva fat, skål, gräddsnäcka, och sockerskål med lock.