Porslin. Rikligt dekorerat med plastiskt utformade blommor, blad, frukter och målade blommor samt förgyllningar. Hänklar i form av gracer. På locket putti med sköld. Mellaneuropeisk stil, 1900-tal. Höjd ca 70 cm.
Små skador.