Sven Palmqvist, glasservis, 63 delar, "Rhapsody", Orrefors.
Rökfärgad glasmassa.
12 vinglas, höjd 19,5 cm.
12 dessertvinglas, höjd 13 cm.
13 selterglas, höjd 8,5 cm.
1 skål, diameter 18 cm.
6 assietter, diameter 18 cm.
18 assietter, diameter 15 cm.
Tre assietter av den större modellen assietter och fem av den mindre med nagg. Tre selterglas med nagg. Ett par dessertvinglas med nagg. Ett vin glas med nagg. Något ytslitage.