Stig Lindberg & David Rosén, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Stomme av ek, emaljerad skiva med dekor av stiliserade blad. Skivan signerad Stig L. Underredet brickmärkt Nordiska Kompaniet. Längd 125, bredd 55, höjd 48 cm.