Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, hörnsoffa med bord, 3 dlr, "Minerva", France & Daverkosen, Danmark, 1950-tal.
Stomme av teak. Soffor med lösa plymåer med tygklädsel och resårkärna. Dynorna vändbara med svart respektive rött tyg. Längd 130 respektive 195, djup 77, sitthöjd 40 cm. Bord med rotting. 77 x 75, höjd 64 cm.
Fläckar. Något slitage.