Stomme av förgyllt trä, skure dekor av rosor och bandrosetter. Tre sektioner, textilklädda. Längd på vardera sektion 55, total längd 165, höjd 136,5 cm.
Något slitage. Smärre fläckar. Torrsprickor. Smärre skador och märken i trästommen. En textilpanel något lös.