Sängbord, funkis, modell "Ideal", Nordiska Kompaniet, 1939.
Fanérat med björk med svärtade detaljer. Glasskiva, en hylla samt skåpdörr. Bredd 42, djup 35, höjd 60 cm.
Ställvis slitage, märken och fläckar. Nagg.