Målade, bladsnitt dekor i sargen. Bladhölstrade kannelerade ben. Fast stoppad tygklädd sits. Spegeln krönad av rosett och rosor. Toalettbordets höjd 67 cm, bredd 93 cm, djup 48 cm. Spegelns höjd 82 cm. Taburetten 47 X 38 cm, sitthöjd 39 cm. Sängborden 39 X 39 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns till ett skåp. Nyckel finns.
Nyckel och hylla saknas från ett sängbord. Färgbortfall. Slitage. Smärre skador.