Hans-Agne Jakobsson, bordslampor, 3 st, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal.
En etikettmärkt. Fot i teak, två med handmålad dekor av olika mönster. Skärm i matt vitt glas. Höjd 35-35,5 cm.
Ej funktionstestad. Smärre färgbortfall. Smärre kantnagg. Torrspricka.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), 50s decorative art: a source book, Taschen, Köln, 2000, sid. 416-421